Anne Bebek Organik Besin Sağlıklı Yaşam

Alıç sirkesinin bilinmeyen faydaları


Kalp damar hastalıklarından kolesterole birçok sağlık problemine faydaları olduğu bilinen alıç sirkesi nasıl ve ne kadar tüketilmelidir? İşte alıç sirkesi ve mucizevi faydaları...

Alıç meyvesi genel olarak ormanlarda sıkça yetişen bitkiler arasındadır. Yabani bir meyve olarak alıç gösterilebilir. Meyvesinde az miktarda şeker olsa da sirkesini yaparak bu şekerin parçalanmasını sağlayarak daha sağlıklı bir hale getireceğiz. Yazımızda alıç sirkesinin faydaları ve yararlarına değineceğiz.

İbrahim Saraçoğlu hocamızın sıkça tavsiye ettiği sirkelerin başında alıç sirkesi yer alır. Çünkü diğer sirkelere oranla besin değeri daha yüksektir. Demir, kalsiyum, potasyum ve ciddi oranda protein içermektedir. Sirke oluşumunda faydalı bakteriler şekeri parçaladığı için şeker hastaları veya diyet yapanlarda rahatlıkça tüketebilir.ALIÇ SİRKESİNİN FAYDALARI

  • Alıç sirkesi, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesi sağlar. Güçlü antioksidan özellikleri bulunan alıç meyvesinden elde edilen alıç sirkesi de yine benzer şekilde antioksidan özellikler gösteriyor. Bu da vücuda giren serbest radikallerle başa çıkabilmemiz için bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirdiği anlamına geliyor. Hal böyle olunca, güçlenen bağışıklık sistemi, kanın temizlenmesinde ve sağlıklı bir şekilde dolaşmasında önemli bir etken oluyor.
  • Kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalini minimum seviyeye indiriyor. Kanın sağlıklı bir şekilde dolaşmasına yardımcı olan alıç sirkesi, bu özelliği sayesinde damar tıkanıklıklarından tutun da kalp krizi gibi ani ve ciddi gelişebilen kalp ve damar rahatsızlıklarından koruyor. Damarlarda zaman içinde oluşabilen plakların oluşumunu da en aza indiren alıç sirkesi sadece bu etkisi nedeniyle bile tüm mutfaklarda yerini alması gereken besinlerden biri sayılır.
  • Alıç sirkesi kolesterolün ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde de etkili rol oynuyor. Yine damarlarda oluşan yüksek kan basıncı sebebiyle ortaya çıkan yüksek tansiyon sorununa karşı yanımızda yer alan alıç sirkesi, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayarak damarlarımızı yüksek kan basıncından koruyor, kötü kolesterolün dengelenmesini sağlayarak yüksek kolesterol sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor.
  • Beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekliyor. Alıç sirkesi, kan dolaşımına olan etkileri sayesinde sadece kalp ve damar sağlığını korumakla kalmıyor, aynı zamanda beyne ihtiyaç duyduğu oksijeni de sağlayabildiği için sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli bir rol oynuyor. Bu sayede ileri yaşlarda görülebilecek unutkanlık gibi problemlerin önüne geçerken hafızayı da güçlendirebildiği söylenebilir.
  • Alıç sirkesi, rahatlatıcı etki göstererek sinirlere iyi geliyor. Bu sayede sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesine fayda sağlıyor. Sinir, stres, depresif ruh hali ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkabilen uykusuzluk gibi problemlere çare oluyor.
  • Hazımsızlık, mide ağrıları gibi sindirim sistemiyle ilgili sorunların çözümünde etkili oluyor Sindirim sisteminin de sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan alıç sirkesi, aslında elma ve üzüm sirkesi gibi birçok sirke türünde olduğu gibi hazımsızlık ve buna bağlı oluşan mide ağrısı, kramp gibi sorunlara çözüm oluyor. Ancak reflü gibi mide asidine bağlı sağlık sorunları olanların düzenli olarak alıç sirkesi kullanmaya karar vermeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları ve onların önerileri doğrultusunda hareket etmeleri büyük önem taşıyor.
  • Alıç sirkesi, zayıflamaya da yardımcı oluyor. Aslında bildiğiniz gibi birçok sirke türü, farklı karışımlar halinde değerlendirildiğinde zayıflama konusunda yardımcı olabiliyor ama alıç sirkesi hem güçlü antioksidan özellikler göstermesi, hem tokluk hissi sağlaması hem de kan dolaşımında yarattığı etkiyle metabolizmayı hızlandırması sayesinde bu türler içinde en çok önerilenler arasında bulunuyor.
  • Alıç sirkesi cildin sağlıkla ışıldamasını sağlıyor, sivilcelerden kurtarıyor.
  • Son olarak alıç sirkesinin idrar söktürücü bir etkisi olduğunuda söylemeden geçmek olmaz. Alıç sirkesinin en çok faydalanılan özelliklerinden biri de idrar yolları üzerinde gösterdiği olumlu etkilerdir. Günlük antioksidan özelliklerini devreye sokarak vücuttan yabancı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlayan alıç sirkesi, bu sayede idrar söktürücü bir etki oluşturuyor. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarını da mümkün olduğunca en aza indiriyor, iyileşme sürecini hızlandırıyor.
  • Bu faydasının da etkisiyle alıç sirkesi, vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilen şişkinlik ve ödem gibi sorunların da daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.

Eğer ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa, alerjik bir bünyeye sahipseniz ya da hamilelik dönemindeyseniz alıç sirkesi de dahil olmak üzere hiçbir besin maddesini faydalı diye tedavi amaçlı olarak kullanmayın, mutlaka doktorunuza danışarak hareket edin.Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır? Nasıl İçilir?

Alıç sirkesini salatalarınıza farklı bir tat katmak amacıyla sıklıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca sirke ile hazırladığınız yemek tarifleri de daha hoş bir tada ve aromaya sahip olur. “Alıç sirkesi nasıl kullanılır?İbrahim Saraçoğlu tarafından da incelenmiş bir sorudur. Birçok beslenme uzmanı da ürünün kullanımını onaylamaktadır.

Alıç sirkesi ne kadar içilmeli?” konusuna da özen göstermeniz önemlidir. İçme suyuna bir çay kaşığı kadar sirke ilave edebilirsiniz. Alıç sirkesi kullanım şekli konusuna dikkat etmek sağlık açısından önemlidir. Gereğinden fazla kullanılırsa yan etkiler görülebilir.

 “Alıç sirkesi tansiyonu düşürür mü?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Yüksek tansiyon söz konusu olduğunda, sirkenin tansiyonu dengelediğini söylemek doğru bir yaklaşım olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir