Organik Bekçem cevizleri
Anne Bebek Organik Besin Sağlıklı Yaşam

Cevizin Muhteşem etkileri

Organik Bekçem cevizleri
Baş ağrısı tedavisinde de kullanılan ceviz, zihin kapasitesini geliştirmekte, özellikle çocuklarda dikkat toplamaya yardımcı olmakta ve heyecan duygumuzu kontrol altına almakta kullanılan bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.

Son yıllardaki klinik ve bilimsel çalışmalar, cevizin sağlığa etkisinin çok etkili olduğunu kanıtlamıştır. Cevizin insan sağlığına faydalarının bilinenden daha fazla olabileceği de ifade ediliyor. Bu yüzden, ceviz, daha sağlıklı bir yaşam tarzı için her yaştan insanın mutlaka günlük diyetine eklemesi gereken gıdalardan belki de en önde gelenidir. Günde 4-5 tane ceviz tüketimi, insan sağlığına birçok katkısı vardır.


Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor, kalp atışlarındaki düzensizliği önlüyor.

Cevizdeki fitosteroller, göğüs, kalın bağırsak ve prostat kanseri gibi kanser çeşitlerinden korunmayı sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Cevizdeki l-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önleme etkileri var.

Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardımcı oluyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor.


Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya’da ceviz hala beyin gıdası olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor.

Cevizdeki yağ profili, magnezyum ve fitosteroller safra taşı oluşumunu engeller.

Omega-3 yağ oranı düşük çocuklarda daha yüksek hiperaktif olma özelliği, daha fazla öğrenim ve davranış bozuklukları, huysuzluk ve uyku düzensizlikleri gözlemleniyor. Ceviz, bu sorunları önleyen omega-3 bakımından çok zengin bir bitkidir.

Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uykusuzluk çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor ve uyku düzensizliği nedeniyle görülen rahatsızlıkları en aza indiriyor.

Ceviz, antioksidan savunmada önemli olan birtakım enzimlerde zorunlu kofaktörler olarak görev yapan manganez ve bakır içeriyor.

Cevizin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebileceği yada azaltabileceği ileri sürülüyor. 

Neden Hekimhan Cevizi

Yüksek Rakımlarda Yetiştirilebilmesi

İç Doluluk Oranının Yüksek Olması

İnce Kabuklu Olması

Beyaz Renkli Olması

Yüksek Protein ve Yağ Oranına Sahip Olması

Ağızda Bıraktığı Aroması

Hekimhan Cevizinin farklılığı ilçemiz ekolojisi ile ilgili olduğu kadar, bu ekolojide meydana gelen genotiplerlede ilgilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir