Anne Bebek Organik Besin Sağlıklı Yaşam

Hangi pekmez kan yapar?

Pekmez tam olarak karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Pekmezin içinde bulunan bir diğer element de kromdur. Hemen hemen tüm pekmez çeşitlerinde kan yapıcı özellikler mevcuttur. Fakat üzüm pekmezi, dut pekmezi, keçi boynuzu pekmezi ve andıç pekmezinde diğerlerine göre daha çok kan yapıcı özellik bulunmaktadır.


Üzüm Pekmezi
Vücuttaki kanı arttırmakla beraber, bunun yanında enerji verici özelliği de vardır. Kan dolaşımını rahatlattığı için hamile kadınlara ve bebeklere iyi gelir. Mide, bağırsak , böbrek sorunlarına da iyi geldiği gibi damar sertliğine de faydalıdır.


Dut Pekmezi
Kansızlık hastalığına en iyi gelen en etkili pekmezdir. Kansızlık problemi yaşayanların tüketmesi önerilir. Dut pekmezi sadece kansızlığa iyi gelmekle kalmayıp, mide rahatsızlıklarına, astım ve bronşite de iyi gelir. Bunun yanında enerji verici özelliği olduğu için sporcular çok fazla tüketir. Çocuklarda zeka gelişimine de aşırı faydalıdır.


Keçi Boynuzu Pekmezi
Kansızlığa birebir olan bu pekmez, kolestrolü de düşürür. Bağırsakları çalıştırır ve kalbi takviye eder. Dişleri besler, kemik gelişimine iyi gelir. Çocuklar ve hamile bayanlar içinde çok faydalı olan bir pekmez türüdür.

pekmez
Andız Pekmezi
Kansızlığa iyi gelen pekmezler arasında gösterilir. Bunun yanı sıra öksürük, kaşıntı, egzama, sarılık, bronşit gibi hastalıklara iyi gelir.

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir