kayısı çekirdeği
Organik Besin Sağlıklı Yaşam

Hastalıkların düşmanı kayısı çekirdeği

kayısı çekirdeği

Diyabet, tansiyon ve solunum yolu hastalıklarının ilacı olan kayısı çekirdeği, aynı zamanda kanserli hücreleri yok ediyor. Sağlıklı hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.

Harward Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kayısı çekirdeği solunum ve savunma sistemleri için değerli bir destekleyicidir. Kayısı, akciğerler ve diğer solunum sistemleri için faydalıdır. Bu çekirdeklerden yemek bağışıklık sisteminin kendini yenilemesine yardımcı olur.

KAYISI ÇEKİRDEĞİ B17 VİTAMİNİ SAYESİNDE

Kayısı çekirdeğinin içinde A, D, K ve E vitaminlerinin yanı sıra kanserle mücadelede önemli bir etkiye sahip olduğu söylenen B17, başka bir isimle laetril adlı bir madde de yer alıyor. Bu nedenle kayısı çekirdeği birçok konuda vücudun yanında yer alabiliyor. İçindeki B17 sayesinde kanserli hücrelerin oluşumunu, oluşmuş olanlarınsa genişlemesini engellediği söyleniyor. Bolca vitamin barındırması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici bir etki de yaratabiliyor. Bu özellikleri dışında yüksek kan basıncını dengelemede yardımcı oluyor. Bu sayede yüksek tansiyonu olanlara destek oluyor.

KIRIŞIKLIK KARŞITI

Kayısı çekirdeği, yağ olarak kullanıldığında selülitlerin görünümünü azaltıp
oluşumunu önlüyor. Bununla da kalmayan kayısı çekirdeği yağı, cildi nemlendiriyor, kırışıklık karşıtı bir etki yaratıyor, cildin yaşlanmasını geciktiriyor. Sivilcelerin hızla geçmesine destek oluyor. Kayısı çekirdeği yağı, ağrıları dindirmede de önemli rol oynuyor.

TANSiYONU DÜŞÜRÜR

Kayısı tohumları, güçlü bir tansiyon düşürücü olan tiyosiyanat oluşumundan dolayı tansiyonu düşürür. 20. yüzyılın başlarında, tiyosiyanat hipertansiyon tedavisinde kullanılmaya başlandı, ancak toksisite raporları nedeniyle artık kullanılmıyor. Bununla birlikte, tiosiyanatın bir metaboliti olan sodyum nitroprusside hala bir hipertansif tedavisinde kullanılmaktadır. Fazla tüketildiğinde atardamardaki yüksek
kan basıncı
, kalp hastalığı, koroner kalp hastalığı, felç, aortik anevrizma, periferik arter hastalığı ve kronik böbrek hastalığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

KAYISI YAĞININ FAYDALARI

KALP SAĞLIĞINA İYİ GELİR: Kayısı çekirdek yağı kullanımı kalp ve kardiyovasküler sistem için oldukça sağlıklı olabilmektedir. Araştırmalarda miyokard enfarktüsü yani kalp krizi geçirme riskini azaltmada etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Salatalara eklenebilen kayısı çekirdeği yağı belirli yemek tarifleri için de kullanılabilir.


AYAK SAĞLIĞINI KORUR: Özellikle kış aylarında ayaklara yapılan bakım ihmal edilmektedir. Kayısı yağı ise inanılmaz derecede nemlendirici etkisiyle cilt tarafından kolayca emilir. Bunun yanı sıra ayak üzerinde kullanmanız tabanı, topuğu ve ayak parmaklarını yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Ayak yıkamalarını keyifli hale getirebilecek üç doğal bileşeni bir araya getirmek güzel bir fikir olabilir. Bunun için şeker, kayısı çekirdeği yağı ve biraz da antioksidan olarak taze zencefili bir araya getirmek yeterlidir.

YAŞLANMAYI ÖNLER: Kayısı çekirdeği yağındaki tekli doymamış yağlar cildi onarıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, yaşlanmayı önleyici mükemmel bir üründür. Bu yağla yüzünüze masaj yapmak cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur ve yüz kaslarınızı güçlendirir. Kayısı yağı içerisindeki A ve E vitamini de cildin yaşlanmasına karşı savaşmaktadır.

SAÇI BESLER

Kayısı yağı saça kaybettiği nemi geri kazandırmada en etkili yağlardan biridir. Belli saç ürünleri, ister doğal olsun isterse başka şekillerde, saç telleri üzerinde çalışır. Amaç saç tellerini nemli tutmaktır. Kayısı çekirdeği yağı kullanarak hem nemi geri kazandırırsınız hem de saçlardaki kuruluğu yumuşatmış olursunuz.

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir