pekmez nasıl daha uzun süre saklanır
Organik Besin Sağlıklı Yaşam

Pekmezi nasıl muhafaza etmelisiniz?

pekmez nasıl daha uzun süre saklanır

Pekmez uygun koşullarda saklanmadığında bozulma ihtimali olan bir besindir. Hangi meyvenin pekmezi olursa olsun, içeriğinde bol miktarda antioksidan ve mineral bulunur. Bu nedenle güneş almayan yerlerde saklanmalıdır. Güneş, pekmezin yüksek ısıya maruz kalmasına ve HMF adı verilen kanserojen maddelerin artmasına neden olur. Bunu pekmezin renginin koyulaşmasından anlayabilirsiniz. Bu durumda pekmezin tüketilmesi sağlıklı değildir. Sağlığınız açısından oldukça zararlı olur. Bu yüzden pekmez ya buzdolabında ya da güneş almayan serin bir yerde saklanmalıdır.

Yapısı hızlı değişebildiğinden, pekmezin uzun süre bekletilmemesi gerekir. Pekmez tüketilebilecek kadar bulundurulmalıdır. Bozulmaması için ağzı kapalı olarak kavanozda saklanmalıdır. Çok uzun süre bekletildiğinde tat değişimi bile olabilir. Ağzı kapalı olan kavanozlar açıldıktan sonra, mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Bulunduğu ortam nemli olmamalıdır. Bu yüzden hava almayan, vakumlu cam kapların tercih edilmesi gerekir. Eğer pekmezin üzerinde ince bir küf tabakası oluşursa, bu pekmezin bozulduğunu gösterir. Bunların tüketilmemesi gerekir. Bunun dışında plastik kaplarda olan pekmezde hızlı bir şekilde bozulabilir. Çünkü plastik kaplar ışık alır ve kanserojen maddenin ortaya çıkışına etki eder.

Pekmezin bozulduğu nasıl anlaşılır?

Pekmezin bozuk olduğu öncelikle renginden anlaşılabilir. Koyulaşmış olan bir pekmez bozulmuş demektir. Bu pekmezde kanserojen maddelerin arttığına işaret eder. Pekmezin tadında ekşimsi bir lezzet olması halinde, yine bozulduğunun bir göstergesi olur. Pekmez kendine özel tadı olan, tatlı bir besindir. Ekşi bir lezzet pekmezin yapısında kimyasal değişimlerin olduğunun bir göstergesidir. Bunun dışında pekmezde fiziksel olarak küflenme görülürse, yine pekmezin bozulduğu anlaşılmalıdır.

Pekmez doğru koşullarda saklandığında, en az 6 ay süreyle bozulmadan muhafaza edilebilir. Aynı lezzette, aynı şifalı özelliklere sahip olarak tüketilebilir. Bu nedenle sağlıklı bir pekmez tüketmeyi istiyorsanız, pekmezin nasıl saklanması konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir